TEB EFT İşlem Ücreti Ne Kadar? Hangi Yöntem Daha Ucuz?

TEB EFT işlem ücreti ne kadar olduğu, EFT saatleri hakkında bilgilerin yanı sıra mobil mi, şube mi yoksa internetten mi EFT işlemi yapmak daha ucuz? Bu soruların cevaplarını yazımızda vermeye çalışacağız.

Tüketicilerin ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak isteyen bankalar, geçmiş son 10 yılda İnternet Bankacılığını geliştirdiler. Eskiden şubeden veya sadece bankamatik üzerinden yapılabilen işlemler artık şubeye gitmeden halledilebiliyor. Şubeye gitmeden halledilebilen işlemlerden birisi de EFT işlemidir. EFT eskiden sadece şubeden ve bankamatikten yapılabiliyordu. Şu an neredeyse her yerden bu işi yapmak mümkün olabiliyor.  Tabi ki EFT gönderiminden bir miktar ücret alınıyor ve bu ücret herkes tarafından merak ediliyor. İşte Türk Ekonomi Bankası’nın EFT ücreti, bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda TEB EFT işlem ücreti hakkında bilgi alabileceksiniz. 

TEB EFT İşlem Ücreti Hangi Yöntem Ne Kadar?

İnternet Bankacılığı Kanalı ile Yapılan EFT İşlem Ücreti 

EFT’nin artık internet bankacılığı kanalı kullanılarak yapılabildiğini söylemiştik. İnternet bankacılığı kanalı kullanılarak yapılan EFT işlemlerinden alınan ücretler ise şu şekilde, 

  • İnternet Şube’den yapılan EFT işlemlerinden alınan en düşük işlem ücreti 5 TL’dir. 
  • Geç EFT ücreti en düşük 7,5 TL en fazla yine 7,5 TL’dir. 

Türk Ekonomi Bankası Şubeden Yapılan EFT İşlem Ücreti 

Şubeden yapılan EFT işlemleri için TEB, 1000 TL’ye kadar olan EFT işlemi için en fazla 5 TL almaktadır. 1-50 bin TL arası EFT işlemleri için alınan maksimum tutar ise 10 TL’dir. 50 bin TL üzeri yapılan EFT işlemleri için alınan işlem ücreti ise en fazla 100 TL’dir. Tüm bu işlemlere yüzde %5’lik BSMV vergisi dahil değildir. BSMV, ödenen EFT işlem ücretinin yüzde 5’i kadar ödenir. 10 TL EFT ücret için, 0,50 TL BSMV ödenmektedir. 

Türk Ekonomi Bankası Mobil Şubeden EFT İşlem Ücreti 

TEB EFT işlem ücreti, özellikle mobilden gerçekleştiğinde oldukça az olabiliyor. 1,000 TL’ye kadar olan EFT işlemleri için en fazla 1 TL, 1.000 TL ile 50.000 TL arası EFT işlemleri için en fazla 2 TL, 50.000 TL üzeri EFT işlemleri için ise maksimum 25 TL ücret alınmaktadır. 

TEB EFT Saatleri 

EFT işlemleri sadece mesai saatler içerisinde gerçekleşebiliyor, yani bugün gönderdiğiniz tutarın hesaba ulaşması için mesai saatleri içerisinde olmanız gerekir. Mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri sonraki gün hesaba aktarılmaktadır. TEB müşterileri için EFT saatleri 09.00 ile 17.15 arasıdır.  

TEB EFT Hesaba Geçme Saatleri 

TEB’den gönderdiğiniz EFT’nin karşı hesaba geçmesi ortalama 10 dakika hatta çoğu zaman daha az sürer. Ancak, mesai saatleri dışında yapılan EFT, bir sonraki iş gününde hesaba geçer. Cuma günü saat 18.00’de EFT yaparsanız, bunun karşı hesaba geçmesi pazartesi gününü bulacaktır. 

EFT Hatalı Giderse Ne Yapılmalı? 

TEB EFT işlem ücreti hakkında bilgi sahibi oldunuz, sıra geldi hatalı giden EFT’yi düzeltmeye. Öncelikle gönderilen EFT karşı bankaya geçtiyse, artık Teb’in yapabileceği bir şey yoktur. Diğer bankayı arayıp sorunu çözmeniz gerekiyor. Ancak EFT hatalı gönderildiğinde, takip numarasını alarak Teb müşteri iletişim merkezini arayın. Arama yaptıktan sonra, EFT takip numarasını vererek, EFT durumunu sorgulayın. Bankadan çıkmamışsa, EFT’yi iptal edebilirsiniz. Ancak bunun için geçerli bir sebep olması gerekiyor.  

EFT’nin gönderen bankadan çıkması en fazla 7-8 dakika sürer. Bu nedenle hızlı bir şekilde iletişime geçmek gerekmektedir. Bankayı arayın ve EFT durumunu öğrenin. Karşı bankaya geçtiyse, karşı bankayı arayarak EFT durumunu iptal edin. Ancak, bunun için karşı tarafında işlemi onaylaması gerekmektedir. 

TEB EFT İşlem Ücreti Ne Kadar? yazımızı beğendiyseniz TEB Müşteri Hizmetleri’ne En Kısa Şekilde Bağlanma Yöntemi yazımız da ilginizi çekebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*