SGK Tahsis Talep Formu Nedir? Nasıl Doldurulur?

SGK tahsis talep formu, belirli durumlarda mutlaka doldurulması ve SGK’ya iletilmesi gereken bir belgedir.

SGK tahsis talep formu sigortalı ilk kez giriş tarihine göre emeklilik prim günü, yaşı ve sigortalılık süresi şartını sağlayanlar bununla birlikte anne, baba, eş veya çocuğun ölüm aylığı alacaklarının SGK’ya emekli maaş başvurusu için doldurmaları gereken bir formdur. Tahsis formu olmaması durumunda SGK tarafından aylık bağlanması mümkün değildir. SGK tahsis talep formunu doldururken doldurma nedeninize göre gerekli alanları mutlaka doğru bir şekilde girmelisiniz. 

SGK Tahsis Talep Formu Ne işe Yarar?

SGK tahsis talep formu alınabilecek durumlar şu şekildedir;

  • Ölüm aylığı başvurusu
  • Yetim aylığı başvurusu
  • Evlenme yardımı almak için
  • Cenaze yardımı alabilmek için
  • Emeklilik talebi için doldurulan bir formdur.

Kişi bu durumlardan biri için bu formu mutlaka doldurmalıdır. Formu dolduramayanlar, örnek tahsis talep doldurulması formlarını inceleyebilirler. SGK tahsis talep formu doldurulmadan yukarıdaki nedenlerden herhangi biri için başvuru yapılması mümkün değildir. 

SGK Tahsis Talep Formunun Doldurulması

Maaşa başvuran kişinin sigortalı olması durumunda tahsis talep formunda sigortalı kısmının doldurulması yeterlidir. Kişi eğer ölüm aylığı için başvuracaksa sigortalı kısmına vefat eden kişinin bilgilerini hak sahibi bölümüne ise maaşa başvuran kişinin bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılmadır. 

SGK tahsis talep formuna yazılması gereken bilgiler şu şekildedir; TC kimlik kartı numarası, ad, soyad, sigorta sicil numarası, bağ-kur numarası, tahsis numarası doldurulmalıdır. Kişi SSK’dan emekli oluyorsa 4A sicil numarası, Bağ-kur’dan emekli oluyorsa 4B sicil numarasını yazmalıdır. Eğer hak sahibi olarak başvuruda bulunuyorsanız, vefat eden kişinin emeklilik tahsis numarasını yazmalısınız.

Tahsis talep formu doldurulurken aynı zamanda tahsis talep başlığı altına ölüm aylığı, yaşlılık aylığı, sürekli iş görmemezlik, malulen emeklilik seçeneklerinden biri doldurulmalıdır. Tahsis formunda banka hesabı başlığı altına maaş alınmak istenen banka adı veya PTT şubesi yazılmalıdır. SGK tahsis talep formunun doldurulması görüldüğü gibi oldukça basittir. Sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmalısınız. Yanlış bilgilerin sorumluluğunun size ait olacağını unutmayınız. 

Bu içerikte SGK talep formu nedir? Nasıl doldurulur? Nereye gönderilir? Ne işe yarar? gibi 2021 yılında SGK ile merak edilen soruları yanıtladık.

SGK için tüm hem tahsis talep formunu hem de diğer formları buradaki linkten bulabilirsiniz.

Devlet destekleri konusunda Torun Bakma Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilecek bir başka yazımız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*