Plakadan Trafik Cezası Öğrenme
Plakadan Trafik Cezası Öğrenme

Plakadan Trafik Cezası Öğrenme

Plaka üzerinden trafik cezası öğrenmek için 3 ayrı platform kullanılabilir. Plakadan trafik cezası öğrenme için şu yöntemler mevcuttur:

  • İlk yöntem E-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi için e-devlet şifresi, e-imza ya da internet bankacılığı ile giriş seçeneklerinden biri seçilmelidir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)” başlığı aratılarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz. Sorgulama işlemini yapabilmek için ise yönlendirmeyi takip etmelisiniz.
  • Diğer bir alternatif ise Gelir İdaresi Başkanlığı ile plakadan trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı sorgulama işlemi, SMS ile yapılabilmektedir. Telefonunuzda mesaj kısmına girerek sorgulama yapmak istediğiniz araç plaka numarasını, tescil tarihini ve araç sahibinin T.C. kimlik numarasını yazarak 1189’a göndermeniz gerekmektedir.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) üzerinden trafik sorgu sayfası ile plakadan trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden giriş yapılır. “Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısı açılarak isim, soy isim ve T.C. kimlik numarası gibi araç sahibi hakkında olan bilgileri yazın. Yapılacak olan sorgulama sonucunda ise son bir yıla ait trafik cezalarını görebilirsiniz.

Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesine yazılan cezayı sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden giriş yapılır. “Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısı açılarak isim, soy isim ve T.C. kimlik numarası gibi araç sahibi hakkında olan bilgileri yazın. Bu sayede sürücü belgesine yazılmış olan ceza sorgulama işlemi yapılmış olur.

Otoparka Çekilen Araç için Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otoparka alınan aracın sorgulaması sorgulama ekranları üzerinden yapılması mümkündür. Bu konuda kişilerin araçlarının hangi otoparkta bulunduğunu plakadan trafik cezası öğrenme sistemi ile öğrenmesi ve bu işlemlere bağlı olarak cezanın ne kadar olduğunu öğrenmesi sağlanır.

Araç Plakası için Ceza Ödeme İşlemi İş Bankası ile Nasıl Yapılır?

İş Bankası üzerinden araç plakasına gelen cezayı ödeme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Türkiye İş Bankası mobil bankacılık uygulaması olan İşCep ile trafik cezası ödemek için ödemeler menüsüne gelin.
  • Daha sonra trafik cezası işlemlerini seçin. Menüden kredi kartınızı kullanarak ödeme işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Türkiye İş Bankası internet şubesi üzerinden araç trafik cezasını ödemek de mümkündür. İş Bankası internet bankacılığı şubesine giriş yaparak ödemeler menüsünü seçin.
  • Menüden MTV / Trafik Cezası seçeneğine geçip, trafik cezasın sekmesini seçmeniz yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde kredi kartınız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Plakası için Ceza Ödeme İşlemi Akbank ile Nasıl Yapılır?

Akbank üzerinden araç plakası cezası ödeme işlemi için şu adımlar takip edilmelidir:

  • Akbank mobil bankacılık uygulaması ya da Akbank Direkt İnternet bankacılık kanallarında yer alan “Ödemeler” sekmesini seçin.
  • Daha sonra ise ilgili ödeme başlığını seçtikten sonra ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hesabınızda yeterli bakiyenizin bulunmaması gibi durumlarda hesabınıza tanımlı Artı Para ile trafik cezası ödeme işleminizi zamanında gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda en yakın Akbank şubesi ile de trafik cezası sorgulama ve trafik cezası ödeme işlemlerini yapabilirsiniz. Trafik cezası ödeme işlemi için Axess, Free ve Wings kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgulama İşlemi Nedir?

Plaka üzerinden ceza sorgulamak hizmeti ile trafik cezalarınızın son 1 yıl içerisinde adınıza tescilli araç plakasına yazılan cezaları gösteren bir sistemdir. Ödeme işlemini gerçekleştirdiğiniz cezalar hizmet sayfasında görüntülenmeye devam etmektedir. Plakadan trafik cezası öğrenme işlemi için bu sistemi kullanacağınız zaman, ödemeyi yaptıysanız cezaları dikkate almamanız gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*