Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Pandemi tüm dünyada etkisini sürdürürken ülkemizde de etkileri hala devam etmektedir. Covid Pandemi sebebi ile geçim problemi yaşayan ya da işlerinden olan kişilere hane bazında yapılan devlet pandemi sosyal destek kampanyası hala devam etmektedir. Geçen seneden bu yana ihtiyaç sahibi ailelere verilen nakdi yardım bu sene itibariyle 1100 TL’ye çıkarılmış durumdadır. Sizlerde pandemi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

2021 YILI PANDEMİ DESTEK ÖDEMELERİNDE FİYAT ARTIŞI OLDU!

2020 yılında ihtiyaç sahibi her haneye devlet tarafından ödenen 1000 ₺ yardım başvurusu, 2021 yılı itibari ile 1100 TL olarak güncellenmiştir. Pandemi sebebiyle işini kaybeden ve hiçbir geliri olmayan hanelere yapılan yardım, pekçok aileye ilaç olmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katılmış olduğu açılış töreninde bazı açıklamalar yaptı. Açıklamada hem pandemi desteği hem de diğer nakdi destekler hakkında açıklamalarda bulundu.

Emekliden memura, işçiden iş arayana pek çok kişiyi ilgilendiren bu açıklamalar gerçekten önemliydi. En önemlisi de geçtiğimiz yıldan beri aktif bir şekilde devam eden pandemi yardımı konusuydu. Cumhurbaşkanı yapmış olduğu açıklamada ihtiyaç sahiplerine bu sene itibariyle yeniden nakdi destek kampanyasının başladığını açıklamıştır. Sadece bu nakdi yardım için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak ayırdıklarını ifade eden Erdoğan, “zor günleri beraber atlatacağız” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ SOSYAL DESTEK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Nakdi destekler, bu zamanlarda işlerini ya da gelirlerini kaybeden kişiler için oldukça önemlidir. Bu kişilerin bulunduğu hanelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması adına başlatılan bir kampanya tüm dikkatleri çekiyor. Dolayısıyla temel olarak bu yardımdan, hiçbir geliri olmayan haneler faydalanmaktadır. Nakdi destek kampanyası bireysel değil hane bazında yapılmaktadır. Dolayısıyla hane halkının hiçbirinde herhangi bir gelir bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde bu desteklerden yararlanmak söz konusu olamayacaktır.

PANDEMİ SOSYAL DESTEK KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Genel olarak hane içerisinde en az bir kişinin geliri mevcut ise bu destek kampanyasından yararlanılamaz. Ancak daha detaylı açıklamak gerekirse;

– 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
– 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar,
– Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler
– İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar ya da Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar pandemi sosyal destek kampanyasından faydalanamamaktadır.

PANDEMİ SOSYAL DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pandemi döneminde pek çok başvurunun yapıldığı e-devlet, eski adı ile 1000 tl yardım başvurusu olarak bilinen nakdi desteğin başvuruları için de yardım alacağınız adrestir. E- devlet üzerinde yaşanabilecek olası yoğunluğun bir nebzede önüne geçilebilmesi adına, e devlet pandemi üzerinden başvurular TC kimlik numaranızın son hanesine göre farklı günlerde olmaktadır.
TC kimlik numaralarına göre başvurular;

– 0 ile bitenler PAZARTESİ
– 2 ile bitenler SALI
– 4 ile bitenler ÇARŞAMBA
– 6 ile bitenler PERŞEMBE
– 8 ile bitenler ise CUMA günleri başvuru yapabilmektedir. Bunun dışında TC kimlik numarasına bağlı kalmadan haftasonu da başvuruda bulunabilirsiniz.

"<yoastmark

PANDEMİ SOSYAL DESTEK SONUÇ SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Pandemi nakdi destek başvurunuzun sonucunu öğrenmek için yine aynı şekilde e-devlet üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinde kayıtlı olan TC kimlik numaranız ve şifre ile e-devlet pandemi sistemine giriş yaptıktan sonra, ister mobil uygulama isterseniz de bilgisayar üzerinden arama butonuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak buradan da Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmına gelin. Karşınıza çıkan sayfada başvuru sorgulama butonuna basarak, başvurunuzun sonucunu kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca internet üzerinden kredi başvurusu yapmak isteyenler için yazımızı buradan kontrol edebilirsiniz.