Kuveyt Türk Blokeli Kredi Kartı Nedir? Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Kuveyt Türk blokeli kredi kartı aslında “ayağını yorganına göre uzat” atasözünün anlamına karşılık gelmektedir. Her kredi kartlarında bir limit ancak blokeli kredi kartı hesaptaki paranızın bir kısmını kullandığınız bir türdür. Kabaca anlatmak gerekirse siz bankaya “ben vadesiz hesabında bulunan paranın sadece 3.000 TL’sini kullanacağım” diyorsunuz ve kredi kartı limitinizde sizin belirlediğiniz bu miktar oluyor. Daha detaylı bir şekilde yazımızın devamında sizlere anlatmaya çalışacağız.

Günümüzde pek çok kişinin ani nakit ihtiyaçları oluyor, bu nakit ihtiyaçlarımızı çoğumuz bir yakınımızdan veya arkadaşlarımızdan sağlarken, pek çoğumuz ise, bankalardan kredi veya kredi kartı gibi ürünler alarak karşılıyoruz. Ancak, kredi kartı borçlarımızı düzenli bir şekilde ödemediğimiz zaman kredi notumuz düşüyor ve bankalardan tekrar kredi veya kredi kartı alırken ciddi sorunlar yaşayabiliyoruz. Kuveyt Türk blokeli kredi kartı da bu durum için oluşturulmuş kredi ürünlerinden biri diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere kredi alırken bakılan en önemli kriter kredi notudur ve kredi notunuz çok fazla düşmüşse, kredi ürünlerinden yararlanmanız oldukça zor. Ancak Kuveyt Türk gibi bankalar, kredi notu düşmüş bireylere, blokeli kredi imkânı sunarken, bu kişilerin kredi notu düşük de olsa blokeli bir şekilde kredi kartı alabilmesine imkân sağlıyor. Yani siz de kredi notunuzu yükseltmeye çalışıyorsanız, Kuveyt Türk blokeli kredi kartı ürününü kullanarak, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kuveyt Türk Blokeli Kredi Kartı Nedir?

Kuveyt Türk blokeli kredi kartı, vadesiz bir hesapta bir miktar paranın bloke edilmesi hususu ile kullanılabilen bir kredi kartı ürünüdür. Bloke edilmiş olan bu tutar, kredi kartının limitini belirlemektedir. Yani siz bankaya gidiyor ve 1,000 TL bloke ettiriyorsunuz ve bu parayı kullanma hakkında feragat ettiğinizi onaylatıyorsunuz ve bunun karşılığında size 1,000 lira limitli kredi kartı veriliyor. Kredi kartı kapatılmadığı sürece, hesapta bloke edilen tutar, blokeli bir şekilde kalmaya devam edecektir.

Bloke teminatlı kredi kartı ürününde, banka borç konusunda herhangi bir risk almaz, sizin ne kadar geliriniz olduğu, kredi notunuzun ne kadar olduğu önemli değildir. Çünkü alabileceğiniz kredi kartı limiti hesaptaki paranız kadardır. Bu şekilde kredi notunuz düşük de olsa kredi kartı ürünlerinden yararlanma imkanına sahip oluyorsunuz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Kullanılıyor?

Kuveyt Türk blokeli kredi kartı ürününün, normal bir kredi kartından pek bir farkı yoktur. Sadece kullanmak istediğiniz kredi kartı limitini bankaya bloke ettirir ve bu şekilde kredi kartını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bankaya ne kadar kredi kart limiti bloke ettirirseniz, o kadar kredi limiti alabilirsiniz. Yani 20,000 TL bloke ettirseniz de o kadar bir kredi kartı limiti alabilirsiniz.

Başvuru yapabilmek için, en yakın Kuveyt Türk şubesine gider ve kart limitiniz kadar parayı bankaya tahsis eder ve bloke ettirirsiniz. Mesela kart limitinizin 2 bin lira olmasını istiyorsanız, 2 bin lira bloke ettirerek 2 bin lira limitli kredi kartı kullanmak mümkün olabilecektir.

Bunlara ek olarak kredi kartı limitinizi istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz. Kuveyt Türk Blokeli kredi kartı , daha fazla parayı bloke ettiğinizde, kart limitinizde yükselir. Yani bloke edilen tutar  bin lira ise, bin lira daha yatırarak kart limitini 2 bin liraya çıkartabilirsiniz. Blokeli kredi kartı ürününde de normal bir kredi kartında olan pek çok şey bulunur, örneğin kredi kartınızın dönem borcu veya asgari ödeme tutarını her ay sonu ödemek zorundasınız, aksi takdirde kredi notunuz daha da düşebilir ve en kötüsü bloke edilen tutara banka tamamen el koyabilir.

Normalde 1,000 TL limitli bir kredi kartının asgari ödeme tutarı 300 TL veya 400 TL’dir. Sizin kullanacağınız bloke teminatlı kredi tipinde de aynı şekilde, 1,000 TL’lik dönem borcuna karşılık 400 TL asgari ödeme tutarı bulunacaktır. Bu tutarı ödemezsiniz, borcunuza gecikme faizi işler, artı olarak blokeli bir kredi çektiğiniz için, fazla bekleme yapılmadan bloke ettirdiğiniz tutara el konabilir.

Kuveyt Türk Blokeli Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk blokeli kredi kartı başvurusu yapabilmek için, banka şubelerini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Başvuru esnasında bazı şartlar ve getirmeniz gereken evraklar bulunmaktadır,

  • Nüfus Cüzdanı
  • 18 Yaşını Geçmiş Olmak
  • Oluşturulacak Kredi Kartı Limiti Kadar Nakit Para
  • Kara Listede Olmamak
  • İcra veya Haciz Kaydı Bulunmaması

Kredi kartları ile daha fazla bilgi almak isterseniz Kredi Kartları kategorimize göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*