Kurumlar Vergisi Hakkında Her Şey (Oranı – Tarihi – Beyannamesi)

Kurumlar vergisi hesabı yapılırken belirli olan kurumun bir yıllık kazancı üzerinden belirli bir yüzdelik dilim alarak hesaplanmasıyla ortaya çıkan vergidir. Bu oran daha önceki yıllarda %20 oranında gerçekleşirken 2020 yılı itibariyle bu oran %22 civarına çıkarılmıştır. Kurumlar vergisinde herkesten aynı oranda sabit bir gelir vergisi alınmamaktadır.

Kurumlar Vergisi Hakkında Her Şey (Oranı - Tarihi - Beyannamesi)

Bu vergi de kurumların yıllık kazançlarına göre bir gelir skalası oluşmaktadır. Kurumun yıllık geliri diğer kurumdan fazla ise aynı oranda vergi vermesine rağmen verdiği vergi miktarı diğerinden daha fazla olabilmektedir. Bununla beraber bir işyerinin yurt içinde şubesi varsa aynı şekilde yurt dışında da şubesi varsa bu kurum hem Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden yer alan şubeden hem de sınırlan dışında yer alan şubeden vergi vermek zorundadır.

Diğer bir yandan kurumların şubeleri tamamen yurt dışında faaliyet gösteriyorsa farklı bir vergi verme sürecine girmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteriyormuş gibi bir planda sunularak bu kurumlardan vergi alım işlemlerine girilmektedir. Kurumlar vergisi tüm Türkiye Cumhuriyeti`nde kurumların vermekle mükellef olduğu bir zorunlu vergi çeşididir. Bu verginin verilmediği durumlar söz konusu olduğunda belirli başlı yaptırım işlemleri rahatlıkla uygulanır. Yaptırım işlemleri sonucunda kurumların gerekli yükümlülüklerini gerine getirmesi beklenmektedir.

Kurumlar Vergisi Ne Kadar?

Kurumlar vergisi ücreti alınacak olan kurumun yıllık gelirine odaklı olarak değişim gösteren bir yapıya sahiptir. Devlet tarafından net bir miktar belirlenmeyerek tamamen oran üzerinden her türlü paylaşım yapılmaktadır. Kurumun vergide bulunması ve ödeyeceği tutarı net bir şekilde belirlemesi için öncelikli olarak o yıl içerisindeki kazancını hesaplaması gerekmektedir. 100.000₺ kazanan bir kurum belirtilen yıl içerisinde %20 oranında, 2020 yılı itibariyle %22 oranında bir vergi ödeme tutarında bulunmak zorundadır. Doğrudan devlet tarafından zorunlu kılınan bu vergiler kurumun menşeinin neresi olursa olsun ödemekle zorunlu olduğu vergiler olarak görülmektedir. Bu vergiler aracılığıyla gerekli hizmetlerin gerçekleşmesi için mali kaynak yapısı oluşturulması sayesinde devletin hizmet kalitesinde artışların meydana gelmesi beklenmektedir.

Kurumlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kurumlar vergisinin ödeme tarihi vergi beyannamesinin karşılanacağı ayın sonuna kadar ödenmelidir. Vergi işlemlerini gerçekleştirmek için zorunlu kılınan beyanname sayesinde bu beyannamenin teslim edildiği ayın sonuna kadar vergi ödemelerinde bulunulmalıdır. Bu ödemeler muhatabı olunan devlet daireli tarafından veya bankalar aracılığıyla gerçekleştirilirken ödeme tarihinin geçmemesine dikkat edilmelidir. Beyannamenin verildiği ayın sonuna kadar ödeme gerçekleşmediğinde verginin üzerine ödenmedi günün oranında faiz uygulaması gerçekleşmektedir. Eğer vergi oranında çok yüksek bir durum söz konusuysa devlet tarafından kuruma bloke konularak ödeme sürecinde sorunlar oluşmaya başlar. Daha sağlıklı bir süreç için zamanında ödemelerin gerçekleşmesi gerekir.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi

Kurumlar vergisi beyannamesi (belgesi) vergi alınan kuruluşlar tarafından verilmesi zorunlu olan beyan olarak görülmektedir. İş yerinin bağlı olduğu vergi dairesinde beyanının olması kanunen zorunludur. Bu beyan çerçevesinde gerekli vergi alım işlemleri gerçekleşmektedir. Kurumlar vergisinde sponsorluk harcamaları gibi durumlar sonrasında gerekli vergi indirimleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bununla beraber vergi ödemesinde bulunacak olan kurumun özelliği de göz önüne alınarak gerekli ödeme işlemlerinde indirimler olabilir.

Kurumlar Vergisi Ödeme

Kurumlar vergisi ödeme işlemleri vergi daireleri aracılığıyla veya anlaşmalı diğer bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Vergi ödeme işlemlerinin daha hızlı bir şekilde sonuç alabilmesi ve zamandan tasarruf edilmesi için özel anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeme işlemleri gerçekleşir. Bu yol sayesinde daha pratik bir vergi ödeme süreci yapılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*