Kredi Yapılandırma Hakkında Merak Edilenler

Kredi yapılandırma işlemi günümüzde ödemekte zorluk çeken birçok vatandaşın başvurduğu bir yöntemdir. Bu yazımızda hem kredi hem de kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerinden bahsedeceğiz.

Kredi Yapılandırma Hakkında Merak Edilenler
Kredi Yapılandırma Hakkında Merak Edilenler

Türkiye’nin 18 Ocak 2019 Tarihi itibari ile 101 milyar TL bireysel kredi borcu bulunuyor. Yeni nüfus bilgileri ışığında kişi başına bireysel kredi kartı borcu 1231 TL olarak tespit edildi. 2,5 milyon vatandaşın borcu ise takibe düşmüş durumdadır.

Nüfusun artmasıyla beraber vatandaşların gündelik yaşamlarını idame etmeleri için gereken ürünlere olan ihtiyaç da artış gösterdi. Bu ihtiyacı karşılamak için vatandaşlar, genel itibarıyla ya kredi kartı kullanmaktadır ya da banka kredisi çekmektedir.

Hal böyle olunca vatandaşların arama motorlarında sıklıkla sordukları soruların başında kredi borcu yapılandırma nasıl? Gibi olmaktadır. Biz de bu konuyu iyi bir şekilde araştırdık ve sizin karşınıza mükemmel bir makale ile çıkıyoruz.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma veya diğer ismi ile refinansman var olan kredi veya kredi kartı borcunun güncel yapılandırma faiz oranları ile tekrardan hesaplanması manasına gelmektedir. Yapılandırma ile ayrıyeten vadenin uzatılması ve aylık taksitlerin tutarının azaltılması işlemleri gerçekleştirilir

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi yapılandırma genel itibariyle hem kredi açısından hem de kredi kartı borçları açısından uygulanabilir. Kredi yapılandırma işlemi gerçekleştirirken vatandaşların bütçelerine uygun hareket etmeleri gerekir. Yeniden yapılandırma neticesinde ödemelerin tekrar aksatılması durumunda borçlu olunan banka kredi ödemelerinde olduğu gibi 90 günlük bir süre beklemez ve borcun tahsilatı açısından yasal süreci hemen başlatacaktır.

Yapılandırma Ne Zaman Yapılmalı?

Vatandaşların kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyemeyecekleri duruma gelmeleri veya aylık taksit tutarı artık vatandaşa çok yüksek geliyor ise o zaman bankadan yapılandırma talep edilebilir. Fakat yapılandırma faiz oranlarının güncel faiz oranından farklı olduğunun unutulmamasın fayda olacaktır

Şartlar Önemli

Kredi borcu ödeme aşamasında zorlanmak ya da tek başına kredi yapılandırma açısından yeterli bir sebep olamamaktadır. Kredi transfer kampanyalarının vatandaşlar tarafından iyi analiz edilmesi ve verilecek kararların bu kampanyalar doğrultusunda verilmesi gerekir. Kendilerine en uygun kriterlere sahip kredi ya da kredi kartı hizmetlerinden faydalanmaları gerekir.

Kredi yapılandırma işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra vatandaşların aksatmadan yeni usul kredi taksitlerini zamanında ödemeleri gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*