Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notu genel olarak bankalarla ilişkilendirilmektedir. Bu durum yanlış olmamakla beraber kredi notunun kapsamı bankalarla da sınırlı yer almamaktadır. Örnek vermek gerekirse, kiralık ev aradığınızda performansı yüksek yer alan kredi notunuz sizin kefiliniz olmaktadır. Sahip olduğunuz kiralık bir eviniz var ve her ay düzenli şekişde kira alabileceğinizi garanti altına almayı düşünüyorsunuz. Bu durumda kiracının kredi notuna bakarak, ödeme bilgilerini kolayca görebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi kartı Ödemeleri

Kredi kartı limitleriniz ve dönemsel yer alan kart borcunuz ya da borçlarınız ne kadar olursa olsun sizin kartınıza ait ödeme düzeni kredi notunuzu her zaman etkilemektedir. Kredi kartı dönem borcu 1 TL olsa bile borcun zamanında ödeme sürecinden önce ödenmiş olması ya da ödenmemiş olması kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredilerin Ödeme Periyodu

İhtiyaç kredisi, ev kredisi gibi yüksek derecede yer alan kredi kullanımından kaynaklanmış olan borçların ödemeleri de kredi notunu tamamen etkilemektedir. Kredi taksit ödemeleri genel olarak kredi kartı ödemelerinden daha yüksek miktarlarda olduğu için kredi yoğunluğu temel alındığında kredi taksit ödeme işlemlerinin düzenli yapılması son derece önemli faktörler arasındadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Bankalardaki Borç Durumu

Bankalarda yer alan mevcut borçların tümü kredi notunu etkilemektedir. Borçluluğun fazla olduğu zamanlarda kredi puan performansı düşüyorken, borçluluğun azalması puan performansını daha yüksek tutmaktadır.

Bankalarda yer alan mevcut borçlar kredi notunuzu nasıl etkiliyorsa bu kuruluşlar içerisinde bulunan varlıklarınız da kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kaynak: Kredi Notu Faktörleri – Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*