Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Kredi notu kişiler ya da firmalar için belirlenmemektedir. Kredi notu ülkeler içinde belirlenen bir durumdur. Kişilerin ve firmaların yapmış oldukları harcamaları ve de ihtiyaçları olduğu gibi ülkelerinde ihtiyaçları yer almaktadır. Birbirlerinden kredi almış olan ülkeler bulunmaktadır. Bunun yanında kredi notları dünya üzerinde yer alan ülkelerin ekonomilerini de göstermektedir. Yatırım gerçekleştirmek isteyen kişilere ve firmalara o ülke konusunda bilgi vermenin en kısa yolundan biri de kredi notlarını incelemektedir.

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Yatırım Ülkeleri

Kredi notu değerlendirme kurumları arasında yer alan Standard & Poor’s için ülke değerlendirmelerinde BBB- ve yukarısı olarak yer alan ülkelerde yatırım yapabilir olarak kabul edilmektedir. BB+ ve aşağısında yer alan ülkelerde yatırım yapılamaz kabul edilir. Bu derecelendirmeyi Spekülatif durumda denilmekte ve çoğunlukla çöp olarak adlandırılmaktadır. Türkiye BBB notu aldığı için yatırım yapılabilecek ülkeler arasında yer almaktadır.

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Kredi Notunu Derecelendiren Kuruluşlar

Dünya genelinde ülkelerin sahip olduğu ekonomik durumlarına göre kredi notu derecelendirmesi yapan 3 kuruluş yer almaktadır.

Standard & Poor’s; Kuruluşun merkezi ABD de New York’ta yer alan kredilendirme kuruluşudur. Kısaca S&P olarak adlandırılmaktadır. Bu kuruluş ülkelere borç vermek isteyen pek çok yatırımcı için ülkelerin kredi değerliliği durumlarına göre önerilen faizleri değerlendirmeye almaktadır.

Moody’s; 28 ülkede 6.400 çalışanı ile çalışan kredi derecelendirme kuruluşu araştırmalar ve analiz yapmaktadır. Günümüzde en eski kredi derecelendirme kuruluşları içerisindedir.

Kredi notu en yüksek olan ülkeler ise AB ülkeleri olarak sıralanmaktadır.

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*