Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir?

Kredi alabilme koşulları, her banka için bir miktar farklılık gösteren kriterleri kapsamakla birlikte, pek çok banka için bu koşullar genel olarak aynı olmaktadır.

Hemen her banka için, kredi talebinde bulunan kişilerin bankalar arası sicili oldukça büyük önem taşımakla birlikte, kredi talebinde bulunan kişinin, kendi bankasından kredi başvurusu yapıp yapmadığı konusu da bankalar açısından önem taşımaktadır. Bankalar, kendi düzenli müşterilerine ya da maaş müşterilerine, kredi başvurularının olumlu sonuçlanması, kredi miktarı, faiz oranları ve geri ödeme şartları gibi konularda oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Bu gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda, kişilerin düzenli müşterisi oldukları bankalar üzerinden, ihtiyaçlarına yönelik olarak kredi başvurusu yapması daha karlı bir davranış olmakla birlikte, yapılan başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali de artmış olmaktadır.

Müşteriler, özellikle belirli bir banka ile düzenli ve uzun süreli çalıştıkları durumlarda ya da belirli bir bankanın maaş müşterisi oldukları durumlarda, kredi alabilme ya da kredi onaylanması gibi durumları daha çabuk halledebilmektedirler.

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Müşteri Sicilinin Önemi

Kredi alabilme koşulları arasında, her bankanın özellikle dikkat ettiği en önemli ortak nokta başvuru yapan kişinin sicilidir.

Müşterinin sicili, banka müşterisi olan kişilerin bankalarla olan ilişkilerinin, tüm bankaların ortak sistemlerine yansımış hali olarak tanımlanabilmekle birlikte, her banka için oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra, kredi alabilme koşulları arasında önem arz eden ve müşterinin sicili ile doğrudan bağlantılı olan bir diğer nokta ise kredi notu olarak belirtilmiştir. Kredi notu, kişilerin sicillerinin değerlendirmesi olarak tanımlanabilmekle birlikte, müşterinin sicilinin olumlu ya da olumsuz olması, kredi notunu doğrudan etkilemektedir.

Kredi başvurusu yapacak olan kişinin daha önce bir banka ile düzenli çalışmış olması, kredi kullanmış olması, kredi taksitlerini düzenli ödemiş olması, kredi kartı kullanmış olması, kredi kartı ekstre tutarını düzenli yatırmış olması, hali hazırda kredi kartı kullanıyor olması, kredi kartı kullanmayan müşterilerin bankalara tanımlı herhangi bir hesabının hareketli olması, düzenli para giriş çıkışı gibi durumlar, müşterilerin hem sicillerini hem de kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Bu durum da kişilerin kredi alıp alamayacağı konusunda en önemli etken olmaktadır.

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Müşteri Sicilini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi alabilme koşulları arasında en önemli olan ve birbirine bağlı olarak etkileşim gösteren iki faktör, sicil ve kredi notu olarak tanımlanmıştır. Bununla birlikte, müşterilerin sicillerini, dolayısı ile kredi notlarını olumsuz etkileyebilecek çok fazla durum söz konusudur.

Öncelikli olarak, kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin daha önce bankalar ile hiçbir geçmişi yoksa, bu durum kişiye ait bir sicil ya da kredi notu bulunmasına engel olmaktadır. Bununla birlikte, bu kişilerin kredi alabilmesi zor olmaktadır.

Kişilerin daha önceden çekmiş oldukları kredinin taksitlerini düzenli ödememiş olmaları ya da uzun dönemler boyunca kredi taksitlerinin geciktirilmesi durumu, kredi kartı ekstre tutarının vaktinde ödenmemesi, hesaplarda düzenli para giriş çıkışlarının olmaması ya da hesaplar kullanılarak hiçbir ödeme yapılmamış olması ve bunun gibi pek çok başka durum, kişilerin müşteri sicilini olumsuz etkilemekte, bu durum da direkt olarak kredi notuna yansımaktadır.

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Başvurulan Kredinin Alınması

Pek çok şart bulunmakla birlikte, bazı durumlarda kredi alabilme koşulları kredinin türüne, miktarına ve hangi bankadan talep edildiğine göre değişiklik göstermektedir.

Bu durumların en başında konut ya da taşıt kredisi gibi yüksek miktarlı krediler gelmektedir. Bankalar bu tarz krediler için genellikle kefil talep etmektedirler. Ancak, yapılan kredi başvurusunun değerlendirilmesi süreci hemen her bankada aynı işlemektedir. Öncelikle, kişinin ilgili bankada vadesiz Türk lirası hesabı olup olmadığına bakılır ve eğer yoksa, başvuru esnasında açılması sağlanır. Kredinin onaylanması durumunda, kredi kişinin vadesiz Türk lirası hesabına aktarılmaktadır.

Kredi Alabilme Koşulları Nelerdir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*