En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2021 Listesi

En yüksek faiz veren bankalar listesini 2021 yılı için derledik. Sizde hangi bankanın daha yüksek faiz verdiğini ve daha fazla faiz almak için ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bankalar, halktan topladığı mevduatları yine halka kredi olarak satar ve gelir elde eder. Elde edilen getirinin bir kısmı, parayı yatıran kişi ile bölüşülür. Faiz veren bankalar, müşterilerine en yüksek getiriyi sağlamak için, faiz oranlarını sıkı sıkıya ayarlarlar. Bu nedenle mevduat için ödenen faizler arasında bankalar rekabet etmektedirler. Peki sizin mevduatınıza ne kadar faiz verilecek? En yüksek faiz veren bankalar hangileri?

En Yüksek Faiz Veren Bankalar Listesi 

  • Alternatif Bank: %13,00
  • Fibabanka %12
  • ING Bank %12
  • Enpara %11
  • Vakıfbank %11
  • Akbank %10,50
  • Cepteteb %10
  • Halkbank %9,75
  • Türkiye İş Bankası %9,00
  •  HSBC %8,50

Alternatif Bank

Alternatif Bank, en yüksek faiz veren bankalar listemizde ilk sıradadır. Söz konusu banka yüzde 13’lük faiz oranı ile en çok kazandıran bankalar arasındadır. Alternatif Bank’a yatıracağınız 100 bin TL, 32 günlük dönemde 973 lira faiz getirmektedir. Söz konusu bankaya yatıracağınız 100 bin lira ile 32 gün vade süresince bu getiriyi elde edebilirsiniz. 

Fibabanka

Fibabanka %12,00’lik faiz oranı ile en çok faiz veren bankalardan biridir. Söz konusu banka, 100 bin liralık mevduatınız için 32 günlük dönemde 898 lira faiz ödemektedir. Eğer paranızı 32 gün için Fibabank’a yatırır ve 32 gün boyunca çekmezseniz mevduatınız 100 bin 898 liraya çıkacaktır.

ING Bank

100 bin liralık mevduat için %12,00 faiz oranı veren banka, 32 günlük vadede 898 lira net faiz getirisi vermektedir. Sizlerde paranızı 32 gün için ING Bank’ta değerlendirirseniz 898 lira ile kalmayıp, yıllık yüzde 12 faiz oranından yararlanabilirsiniz. Söz konusu oranlar, bankadan bankaya göre değişmekle birlikte, kişiye özel olarak da uygulanabiliyor.

Enpara

Dijital banka devi Enpara, yıllık %11 faiz oranı ile listemize girmeyi başardı. Enpara genelde düşük mevduatlar ile yüksek mevduatlara arasına ciddi faiz farkları koyabiliyor. Düşük mevduat tutarlarında genelde arka planda yer alsa da yüksek mevduatlar söz konusu olduğunda muhakkak ilk 5’e giriyor. Söz konusu bankada paranızı bir ay değerlendirirseniz 823 lira faiz elde edersiniz.  Bankanın faiz oranı yıllık vadelere göre, kişiye göre ve mevduata göre değişkenlik gösterse de şu an için yüzde 11’dir.

Vakıfbank

%11,00 yıllık faiz oranıyla en yüksek faiz veren bankalar listemize 5’inci sıradan girmeyi başardı. Söz konusu banka, 100 bin liralık mevduat için 32 günlük dönemde 820 lira faiz ödemektedir. Eğer paranızı Vakıfbank’ta değerlendirirseniz hem 32 günlük vadede hem de yıllık dönemlerde yüksek faiz alabilirsiniz.

Akbank

Özel bir banka olan Akbank, faiz konusunda cimri davranmayıp %10,50 faiz oranıyla listemize girmeyi başarıyor. İlgili bankanın aylık net faiz getirisi ise 785 lira olmaktadır. Söz konusu banka yıllık oranda da gayet uygun miktarlar verebiliyor. 

CEPTETEB

Türk Ekonomi Bankası’na ait bir oluşum olan Cepteteb (TEB İnternet Bankacılığı) oldukça yüksek faiz oranı veriyor. Şubeden hesap açmaya göre ciddi oranda yüksek faiz geliri elde edebiliyorsunuz.  Söz konusu bankanın 100 bin liralık bir mevduat için uygulamış olduğu yıllık faiz oranı %10,00’dur. Paranızı TEB’de değerlendirip, 32 günlük vadede 748 lira getiri elde edebilirsiniz. 

Halkbank

En yüksek faiz veren bankalar listemizde Halkbank’ta var. Söz konusu banka %9,75 yıllık faiz oranı ile en çok faiz ödeyen bankalardan biridir. İlgili bankanın ödeyeceği %9,75’lik faiz oranı 32 günlük dönemde 100 bin liralık mevduat için 729 lira net faiz getirisine denk gelmektedir.

İş Bankası

İş Bankası %9,00 faiz oranıyla 100 bin liralık bir yatırım için 32 günlük dönemde 672 lira faiz ödemektedir. Bankanın ödediği faiz miktarı, 100 bin lira için pek iyi gözükmese de yine de ilgili banka diğer tüm bankalara göre 9.sırada yer almıştır, yani en çok faiz ödeyen 9.bankadır. Eğer paranızı İş Bankası’nda değerlendirmek isterseniz, 100 bin lira için 672 lira faiz getirisi elde edersiniz, eğer paranızı daha uzun süreli olarak İş Bankası’nda değerlendirirseniz, bu durumda çok daha yüksek faiz getirisi elde etmek mümkün olacaktır.

HSBC 

Yabancı sermayeli bir banka olan HSBC, en çok faiz ödeyen bankalar listemizde 10.sırada, yani son sıradadır. Söz konusu bankanın 100 bin liralık bir mevduat için ödemiş olduğu faiz oranı yıllık %8,50’dir. İlgili banka, 100 bin lira için 32 günlük dönemde 636 lira faiz ödemektedir. Eğer paranızı HSBC’de değerlendirmeye karar verirseniz, 32 günlük dönem için elde edeceğiniz faiz geliri yaklaşık olarak 636 lira olacaktır. Paranızı 32 gün yerine daha uzun dönemlerde değerlendirerek çok daha yüksek faiz geliri elde edebilirsiniz. 

Daha Çok Faiz Almak İçin Ne Yapmalı?

En yüksek faiz veren bankalar listesini sıraladık peki daha fazla faiz almak için ne yapılabilir? Bankanın tabela faiz oranından daha yüksek faiz geliri elde etmek için, mevduat miktarınızın daha yüksek olması veya daha uzun dönem paranızı yatıracağınıza dair söz vermenizdir. Diyelim ki 1 milyon liralık bir mevduatınız var, bu mevduatı 5 yıl boyunca bankada tutma sözü verirseniz, banka size çok yüksek faizler uygulayabilir. Tabela faiz oranı %12,00 olan bir bankadan %16,00 gibi çok yüksek bir oran alabilirsiniz.

En yüksek faiz veren bankalar yazımızı beğendiyseniz Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*