E Devlet Şifre Alma
E Devlet Şifre Alma

E Devlet Şifre Alma

  E Devlet şifresi almak isteyen ve bu sisteme giriş yapmak isteyen kişiler öncelikle PTT’ye gidebilir. Çoğu zaman sistem yoğunluğundan dolayı PTT’ler kalabalık olmaktadır. Böyle durumlarda telefon numarasını www.turkiye.gov.tr internet sitesine kaydedip doğrulayan kişi internet üzerinden kolayca yeni bir E Devlet şifresi oluşturabilir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E Devlet şifresi almak için şahsen başvuru ile üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden birine ya da yetkili şubelerden birine ibraz edilmesi gerekir. Bu fotoğraflı kimlik; nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış çalışma izin kartı gibi belgeler olabilir.

Devletin sunduğu bazı hizmetlerden faydalanmak ve kişilerin öne sürdükleri kişi olduğunu kanıtlamak için şifre alınması gerekir. Kimlik doğrulama için farklı araçlar kullanılabilir. Kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola ve benzeri şeyler E Devlet kapısı doğrulama için kimlik numarası ve şifre, e imza, mobil imza ve TC kimlik kartı kullanılabilir.

İnternet Bankacılığı İle E Devlet’e Giriş Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı kullanan bir kişi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris internet adresinden müşterisi olduğu bankanın internet şubesi sayfasına giriş yapar. Daha sonra tekrar bir şifre ihtiyaç duymadan doğrudan E Devlet kapısına giriş yap seçeneği ile giriş yapılabilir.

E Devlet Şifresi Unutulunca Yenisi Nasıl Alınır?

E Devlet şifresini yenilemek için daha önce telefon numarası www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden kaydedilip doğrulandı ise PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturmak mümkündür. Mobil imzaya da elektronik imza kullanıcısı olan bir kişi de bunlardan biri ile sisteme giriş yapabilir ve yeni şifre oluşturabilir.

E Devlet Şifre Alma
E Devlet Şifre Alma

E Devlet Nedir?

E Devlet, devlet tarafından bilgi ve iletişim işlemlerinin kullanılarak devlet kurumlarına hızlı erişim sağlanmasına olanak sağlayan sistemin adıdır. Kamu hizmetine tek bir noktadan erişim sağlar. Bu sistemin amacı vatandaşlara, işletmelere ve kamu kurumlarına hızlı bir şekilde kamu hizmeti sunmaktır.

E Devlet’e Nasıl Girilir?

E Devlet’e girmek için öncelikle TC kimlik numarası ile PTT ye gitmek ve şifre almak gerekir.  Şifre ile E Devlet’e giriş yapılır ve sonrasında şifrenin değiştirilmesi istenir. Ancak aldığınız şifreyi girmeniz ardından ise yeni bir şifre belirlemeniz gerekir. Bu adımlardan sonra sisteme giriş yapılabilir. E Devlet şifresi değiştirildikten sonra bu yeni belirlenen şifrenin kaybedilmemesi gerekir. Eğer yeni belirlenen şifre kaybedilir ise PTT şubelerine gidip tekrardan şifre alınabilir.

E Devlet Şifresi Almak Ücretli Midir?

E Devlet şifresinin ücreti PTT tarafından işlem masrafı olarak belirlenir. Belirlenen işlem masrafı 2 TL’dir. Eğer ilk şifre alındıktan sonra yeniden şifre almak gerekirse bu durumda işlem bedeli 4 TL’ye çıkmaktadır. Şifre için yıllık ücret söz konusu değildir, sadece bir defaya mahsus olarak tahsil edilir.

E Devlet Doğrulama

E Devlet doğrulama için öncelikle kişinin kimlik doğrulaması yapması gerekir. Kullanıcı adı ve parola, e-postadaki bilgiler ile e-devlet şifresi kimlik doğrulaması işlemi yapılmaktadır. Kimlik numarası, şifre, e imza, mobil imza ve TC kimlik kartı bilgileri kullanılarak E Devlet şifresi doğrulama işlemi yapılabilmektedir.

Mesaj İle E Devlet Şifresi Alınabilir Mi?

Mesaj yoluyla E Devlet şifresi alma işlemi yapılmamaktadır. E Devlet kapısına giriş yapabilmek için E Devlet şifresi gereklidir. Bu şifreyi ilk defa alacak olan kişiler yetkili PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında bu şifreyi alabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*