E Devlet Rapor Parası Sorgulama
E Devlet Rapor Parası Sorgulama

E Devlet Rapor Parası Sorgulama

E Devlet rapor parası sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasını sorgulamak için yapılan bir işlemdir. Bu işlemi ayrıca Ziraat Bankası ve PTT üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasını sorgulama işlemini yaparken bilinmesi gereken önemli bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıların başında ise raporun kaç gün olduğu yer almaktadır. Eğer alınacak olan rapor 3 gün ve daha fazla ise bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemesi yapılacaktır. Fakat alınacak olan rapor 3 günün altında ise rapor parası ödemesi yapılmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası sorgulama işlemi E Devlet şifresi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile dijital bir ortamda internet üzerinden sorgulanabilir. Bu işlem ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Daha önce bazı internet sitelerinde de yapılabilen bu işlem şu an sadece E Devlet üzerinden yapılmaktadır. E Devlet kapısında E Devlet şifresi ile güvenli bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Rapor parası sorgulama işlemini yaparken öncelikle E Devlet şifresine sahip olmak gereklidir. Şifreye sahip değilsiniz en yakın merkez PTT şubesinden nüfus cüzdanınız ile E Devlet şifresi alabilirsiniz. E Devlet şifresi edindikten sonra şifre ile E Devlet kapısına giriş yapmanız gereklidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için bağlantı adresine tıklamalısınız.
  2. Buraya tıkladıktan sonra açılacak olan sayfada bulunan kimliğimi şimdi doğrula seçeneğine tıklamanız gerekir.
  3. Kimliğimi şimdi doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan platformda kimliğinizi doğrulamak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve E Devlet şifrenizi yazmanız gereklidir.
  4. TC kimlik numarasını ve e-devlet şifresini eksik doğru bir şekilde yazan kişi daha sonra sisteme giriş yap seçeneğine tıklayabilir.
  5. Tıkladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası, geçici iş göremezlik durumudur. Sigortalı bir çalışanın hastalık ve iş kazası ya da doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları ya da hekim raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre de iş yapamaması durumunda aldığı paradır. Sağlık kuruluşlarından alınan iş yapamama belgesi ile işe gitmedikleri süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kişiye ödediği ücret rapor parasını oluşturur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasının alınabilmesi için öncelikle kişinin bu raporu alıp işverene gitmesi gereklidir. İşverenin teslim aldığı bu sağlık raporu 5 iş günü gün içinde e rapor sistemine girmesi gereklidir. Aksi halde rapor iptal olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerince incelenen rapor uygun bulunur ise onaylanır. Onaylanan raporlar için yetkili PTT şubelerine ödeme talimatı gönderilir. Ardından da işçiye kısa mesaj yoluyla bilgi verilir. Sonra işçi PTT şubesine giderek rapor parasını alabilir.

Sosyal Güvenlik Kur

mu Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası süresi işverenin raporu sosyal güvenlik kurumuna bildirmesinin ardından en geç 15 içindedir. Bu geçen 15 gün içinde PTT üzerinden çalışanların hesabına rapor parası yatırılır. Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parasının hesaba yansımasından sonra geçen iki ay içinde rapor parasının çekilmesi gereklidir. Bu 2 aylık süre zarfında çekilmeyen rapor paraları Sosyal Güvenlik Kurumu’na tekrar iade edilebilir ve işçinin mağduriyeti oluşabilir. Bu sebepten dolayı rapor parası belirtilen süre içinde çekilmelidir.

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*