E Devlet Giriş Ekranı

  E Devlet giriş ekranı, açıldığında TC kimlik numarası ve şifre isteyen bir ekrandır. Bu ekrana https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden ulaşılabilir. Ekrana giriş yapıldığında 5 seçenek bulunur. Bu seçenekler E Devlet’e giriş için kullanılabilecek yollardır. E Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile E Devlet’e giriş yapılabilir.

E Devlet Kısayolu

E Devlet kısa yolu https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresinden kolaylıkla girilebilecek bir kısa yoldur. Burada giriş yapmadan E Devlet’in kamuya sağladığı hizmetleri görülebilir. Arama çubuğuna istenilen kamu hizmeti yazıldıktan sonra onun hakkında bilgi alınabilir ya da bir yere başvuru yapmak için gereken belgeler sorgulanabilir. Böylelikle E Devlet’e giriş yapmadan işleminizin E Devlet üzerinden yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

E Devlet Kimlik Doğrulama Sistemi

E Devlet kimlik doğrulama sistemine  https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti sitesinden kolaylıkla giriş yapılabilir. TC kimlik numarasını doğrulamak için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 1. TC kimlik numarası istenilen alana kimlik numarası yazılır.
 2. Masaüstünde bulunan kimlik kartı uygulaması açılır ve ekrandaki işlem kodu girilir.
 3. Bunu yapabilmek için öncelikle E Devlet kapısı kimlik kartı uygulamasını bilgisayara indirmek gereklidir.
 4. Kimlik kartı doğrulama işlemi bu adımlardan sonra gerçekleştirilebilir.

E Devlet Şifresi Yenileme

E Devlet şifresini yenilemek için şifremi unuttum butonuna basılarak işlem başlatılabilir. Daha sonra şu yollar yardımı ile şifre yenilenebilir:

 1. Daha önce cep telefonu numarası E Devlet sitesinde kaydedip doğrulandı ise PTT şubesine gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
 2. Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısıysanız bunlardan biri ile sisteme giriş yapabilir ve dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.
 3. İnternet bankacılığı müşterisi iseniz internet bankacılığı sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesinden şifreyi ihtiyaç duymadan E Devlet’e girebilirsiniz.

E Devlet Şifresi Unutulduysa Ne Yapılmalıdır?

Eğer E Devlet şifresi unutulduğuysa şifremi unuttum butonuna basılarak ekranda çıkan seçeneklerden şifremi hatırlamıyorum kısmı seçilebilir. Daha sonra devam et kutucuğuna tıklanıldığında yeni bir ekran açılır. Burada kimlik tipi, TC kimlik numarası, TC kimliğin seri numarası, nüfus cüzdanı numarası, birinci derece bir yakına ait TC numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra şifre yenilenebilir. Böylece tekrardan PTT’ye gidip şifre almadan E Devlet şifresi yenilenmiş olur.

E Devlet Kullanmanın Faydaları

E Devlet kullanmanın yararları kişinin birçok işlemini internet üzerinden halletmesine yardımcı olur. Bir şifre alınarak kolayca girilebilecek ve kayıt oluşturulabilecek olan E Devlet sisteminin yararları şöyle sıralanabilir:

 1. Zamandan tasarruf sağlanır.
 2. Maliyetler düşer ve verimlilik artar.
 3. Memnuniyet artar ekonomik gelişim desteklenir.
 4. Hayat kalitesi artar.
 5. Bireysel katılım artar.
 6. Kağıt bağımlılığı ve kullanımı azalır.
 7. Kamu ile olan işlemler için vatandaşın talep ettiği bilgilere bir yerden ve doğru şekilde ulaşılır.
 8. Böylece insan yanlışları en az seviyeye indirilmiş olunur.
 9. Bilgi ve iletişim teknolojileri ilk kurma maliyeti yüksek olduğu için zaman boyutundaki toplam sahip olma maliyetinin düşmesi e- E Devlet’e bağlıdır.
 10. Verilecek olan hizmetin daha hızlı sunulması, işletme giderlerinin azalması, doğru bilgiye ulaşım gibi olumluluklar hizmetin elektronik olarak sunumu için bir nedendir.
 11. Kamu ve vatandaş için karar almada hız ve kolaylık sağlanır.
 12. Vatandaşın talebi ön plana çıkar.
 13. Vatandaş ile devlet arasında ilişki olumlu yönde gelişir ve güven ortamı sağlanmış olur.
 14. Vatandaşın kamu ile işlerinde kısa sürede doğru bilgiye ulaşımı sağlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*