Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar *2020

Dolara en yüksek faiz veren bankalar listemiz ile şu sıralarda oldukça yüksek ve daha da yükseleceğine dair dedikoduların dolaştığı dolardan daha fazla para kazanabilirsiniz.

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar
Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Korona virüsü nedeniyle artan gerilim, insanları altına yönlendirdi pek çok kişi birikimlerini altına çevirince bu duruma FED müdahalesi gerekti. FED, Amerikan doları tahvillerini ve diğer finansal ürünlerin faizlerini sıfıra çekti. Faizlerin sıfıra çekilmesi ile, pek çok Türk bankası da dolara ödenen faizleri indirmeye başladı. Bu nedenle özellikle eski dönemlere göre dolara ödenen faizler ciddi anlamda düşmüş durumda. Peki günümüzde bile hala dolara yüksek faiz ödeyen banka var mı? Dolara en yüksek faiz veren bankalar hangileri?

Dolara En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Burgan Bank

Dolara en yüksek faiz veren bankalar listemizin ilk bankası Burgan Bank. Yıllık yüzde 3,50’ye kadar faiz oranı sunan Burgan Bank, yatırım yapılacak olan dövizin vadesine göre faiz ödemektedir. 

  • 0 ile 6 gün arası olarak açılan mevduat hesapları için yüzde 1,75 faiz verilmektedir.
  • 7 ile 13 gün arası olarak açılan Amerikan doları mevduat hesapları için yüzde 0,75 faiz ödenmektedir.
  • 14 il 31 gün arası açılan dolar mevduat hesapları için yine yüzde 0,75 faiz ödenmektedir.
  • 32 ile 91 gün arası açılan mevduat hesapları için yüzde 2,75 yıllık faiz ödenmektedir.
  • 92 ile 180 gün arası açılacak olan mevduat hesapları için yüzde 2,75 faiz ödenmektedir.
  • 181 gün ile 364 gün arası açılacak mevduat hesapları için yüzde 2,75 faiz ödenmektedir.
  • 450 gün ve üzeri mevduat hesapları için ise yüzde 3,50 faiz ödeniyor.

Fibabanka

Adını pek duymadığımız bankalardan biri olsa da Fibabanka da Türkiye’nin önemli ve güçlü bankalarından biridir. Yüzde 2,25 hoş geldin faiz oranı ile döviz mevduatı olan müşterilerine hitap edebilmektedir.

Odeabank

Türkiye’nin sayılı dijital bankalarından biri olan Odeabank da döviz mevduatına son derece yüksek faizler uyguluyor. Yüzde 2,00 faiz oranıyla döviz mevduatı olanlar Odeabank’ı mutlaka ziyaret etmeliler.

Alternatif Bank

Yıllık yüzde 1,75 faiz oranı sunan Alternatif Bank, çeşitli vadeler için daha yüksek veya daha düşük faiz verebilmektedir. Döviz mevduatını Alternatif Bank’a getirenler yüzde 1,75’e varan yüksek faiz oranlarından yararlanabilirler.

Vakıfbank

Türkiye’nin önemli kamu kurumlarından biri olan Vakıfbank da dolara yüksek faiz veren bankalardan biridir. Vadelere göre değişen oranlarda faiz ödense de ortalama yıllık yüzde 1,75 faiz oranı sunulmaktadır. Söz konusu getirilere stopaj dahil değildir. 

Neden Dolar Mevduatına Yatırım Yapmalıyız?

Türk lirası sürekli değer kaybeden bir para birimi olduğundan, dolar mevduatına yatırım yaparak paranızın değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak dolar mevduatına faiz uygulandığı için hem kur getirisinden hem de faiz getirisinden yararlanabileceksiniz. Yıllık getirinizi hesaplamak için TL’nin değer kaybı ile net faiz getirinizi çarpmalısınız bu şekilde net getirinizi bulabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*