CCV KODU NEDİR?

CCV KODU NEDİR

CCV KODU NEDİR?

Kredi kartları günümüzde hayatımızın pek çok alanında kullandığımız en önemli ve oldukça avantajlı ödeme seçenekleri arasında yer almaktadır. Hemen herkes tarafından kullanılan kredi kartları taksitli alışveriş, nakit avans çekme, harcama erteleme gibi seçenekleriyle müşteriye ödeme açısından kolaylıklar sağlamakta. Birçok kredi kartında da harcama yaparak puan kazanma yöntemi ile bedava alışveriş yapma imkânı da sağlayan kredi kartları her geçen gün daha fazla müşteri buluyor. Kredi kartlarını bu kadar fazla kullanıyorken kredi kartları ile ilgili bilgileri öğrenmemiz de hayli önemli.  Kredi kartları hakkında en çok sorulan sorulardan birisi ise kredi kartı güvenlik kodu nedir sorusudur. Mağaza, market ya da alışveriş merkezinde yapılan alışveriş sırasında bu bilgi karşımıza çıkmasa da e-ticaret hizmeti veren internet sitelerinde yaptığımız alışveriş için ödeme yaparken karşımıza çıkmaktadır.

CCV KODU NEDİR

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

Kredi kartı güvenlik kodu ile online ortamda  “CCV” kodu olarak karşılaşırız. “CCV” yani “Card Validation Value” kodu özellikle internet üzerinden yaptığımız alışverişlerde kartımızın maddi güvenliğini sağlamaktadır. Her kredi kartı müşteriye özel olarak güvenlik çipi ile üretilir ve müşteriye bu şekilde gönderilir. Her kart için ayrı bir kart numarası ve güvenlik kodu mevcuttur. Güvenlik kodu kartın arka yüzünde imza atılan bölümün sağ üstünde yer alır ve üç haneli bir sayıdır. Her kredi kartında bir güvenlik kodu bulunmak zorundadır. Bazı kartlarda ise bu güvenlik kodu kartın ön yüzünde ve dört hanelidir örneğin Amerikan Express gibi.

CCV KODU NEDİR

CCV Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı güvenli kodu ile banklar müşterilerinin bilgilerini koruma altına almış olurlar. Özellikle e-ticaret hizmeti veren sitelerden yapılan alışverişlerde çok dikkatli olunması gerekir.  Kredi kartı ile yapılacak online alışverişlerde güvenilir sitelerin tercih edilmesi gerekir.  Online alışverişlerin ödenmesi noktasında kredi kartı güvenlik kodu sistemi devreye girer.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ödenmesi sırasında müşteriden isim, soy isim, kredi kartına ait kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodu istenir. Girilen CVV kodu ve müşterinin telefonuna gelen harcama onayı mesajı ile alışveriş tamamlanabilmektedir. Bu sistem ile hiçbir kredi kartı kullanıcısı internet üzerinden yaptığı alışverişlerde kredi kartı şifresini kullanmamaktadır. Kredi kartı güvenlik kodu sayesinde sanal ortamda maddi güvenliğiniz sağlanarak olası dolandırıcılık gibi durumların önüne geçilmiş olunuyor.

CCV KODU NEDİR

     CVV Kodu Silinmiş ise Ne Yapılması Gerekir?

Kredi kartı çok sık kullanıldığı takdirde kart sahipleri tarafından yaşanan sorunlar arasında güvenlik kodunun silinmesi de vardır. Hatta bazı durumlarda kullanım sıklığından dolayı kredi kartı numarası dahi silinebilmektedir. Kartın arka yüzündeki CVV kodu silindiği durumda online alışveriş yapılamayacağından, kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayıp yeni bir kredi kartı gönderilmesi talebinde bulunmak gerekir. Banka talebi aldıktan sonra müşteriye yeni bir kredi kartı numarası ve CVV koduyla beraber kart basarak müşteriye göndermektedir.

CCV KODU NEDİR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*