Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır? Para Geri Alınabilir mi?

Bankada unutulan para sorgulama işlemi nasıl yapılacağı ve kalan miktarın geri alınıp alınamayacağı ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik.

Bankadan uzun süre çekilmeyen ya da unutulan para olması durumunda bankada unutulan para sorgulama en fazla merak edilen konu olmaktadır. Genel olarak hiç kimse kolay kolay bankada parasını unutmasa da bazen istenmeyen durumlar sonrasında bu gibi olaylar ile karşı karşıya kalınabilir. Bankada unutulan paraya ulaşabilmek için neler yapılması gerekir?

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada unutulan para sorgulama genel olarak bankada parasının olduğu halde unutan ya da çekemeyenler için çok önemli bir konu olmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak on milyonlarca Türk lirası ya da döviz mevduat 10 yıllık zaman aşımına uğraması durumunda Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu Başkanlığı fonuna devrediliyor. Ülkemizde TMSF 2010 yılından bu zamana kadar hiçbir hareket görmeyen banka hesaplarının kamuya devrolacağını açıklamıştı. Fakat bununla ilgili tam olarak net bir tarih ve bildirim yapılmadı. Bankada bulunan paranın uzun süre çekilmemesi ve unutulması durumunda bulunan parayı sorgulamak için bir takım işlemlerin yapılması yeterli olacaktır. 

Bunun için Türkiye Bankalar Birliği’nin https://zamanasimi.org/ adresinden sorulama yapmak mümkün olmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği’nin yapmış olduğu bu hizmet aracılığı ile alakalı unutulan banka hesabına ulaşılmaktadır. Ayrıca burada bulunan tüm para ile alakalı tüm bilgilerin en ince detayına kadar öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinden çok daha kısa sürede bu adresten tüm bankada unutulan para sorularına en doğru yanıtları en kısa sürede öğrenebileceksiniz. Bunların yanı sıra eğer bankada unutulan bir para olmaması halinde sistemde zaman aşımına uğramış hesabınız yoktur uyarısı gelecektir. 

Bankada Unutulan Para Geri Alınır Mı?

Yukarıda belirtilen Türkiye Bankalar Birliği’ne ait olan site adresinden tüm bankada unutulan para sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca unutulan paranın hangi bankada olduğunu da buradan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Böylece bankanın en yakın şubesine giderek başvuru yaparak yardım alabilirsiniz. Hesapta bulunan parayı çekmek istediğinizi belirterek kimlik bilgilerin incelemesinden sonra parayı kolaylıkla geri almak mümkün olacaktır. 

Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesi uyarınca “Bankalar nezdinde olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.” Belirtilen gibi mevduat, emanet ve alacakların listesi de Şubat ve Mayıs aylarında bankaların veya Türkiye Bankalar Birliği’nin sitesinde ilan edilmektedir. www.tbb.org.tr adresine belirtilen tarihlerde giriş yapılarak listeleri incelemek mümkün olmaktadır. 10 yıllık zaman aşımı süresi dolması durumunda bankada bulunan paralar TMSF’ye devri tebligata bağlıdır. Tebligat yapılmadan önce ve hak sahibi dışında olan devirler mahkeme yolu ile iade edilebilecektir. Bankada unutulan para sorgulaması sırasında her hangi unutulan bir para bulunmaması durumunda sistem üzerinden hesabınız yoktur uyarısı gelecektir. Her zaman Türkiye Bankalar Birliği sitesine giriş yaparak hesabınızı ve paranızı kontrol edebilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*